Okolí Hoštic - Slunce, seno, HOŠTICE

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Okolí Hoštic

Kam za sportem?
 V blízkém dosahu Hoštic u Volyně se nachází řada možností ke  sportovnímu vyžití a relaxaci.  Uvedená zařízení a areály se nachází ve velmi dobré dostupnosti vlakem,  autobusem a většina z nich je napojena na značené cyklistické trasy.


BOWLING - Strakonice (8 km), Přední Ptákovice (11 km)

FITNESS CENTRA - Strakonice

PŮJČOVNA KOL - Strakonice

KOUPÁNÍ - plavecký stadión Písek (28 km), plavecký stadión  Strakonice (8 km), aquapark Horažďovice (29 km), Bavorov (20 km), rybník  PRAŽÁK (25 km), bazén Prachatice (28 km), Orlická přehrada (47 km)

GOLF - Písek-Kestřany (26 km), Indoor Sportcentrum Písek (28 km)

LYŽOVÁNÍ - Nové Hutě (28 km)Okolí.
 První zmínka o Hošticích pochází z roku 1274, v té době byl  majitelem Hosticz Držislav, syn Viléma z Hosticz, ten je držel, leč  neudržel, po té se na panství do Hoštic dostává jen vybraná společnost,  nejprve to byla královna Eliška Přemyslovna, která dává roku 1315  Hošticím privilegia tzv. královských obcí a v té době patří Hoštice do  Volyňského újezdu. Později byly převedeny do správy na panství Hluboká a  ke Kašperku. Dalšími majiteli Hoštic byli Kocové z Dobrše a v 16.stol.  dostali v dědictví Hoštice Rožmberkové, Vilém z Rožumberka, v roce 1593  Hoštice prodal Arnoštu Vitanovskému z Vlčkovic. V majetku tohoto rodu  zůstaly Hoštice až do konce 17.stol., kdy Hoštice koupil Vladislav  Chlumčanský z Přestavlk, otec Václava Leopolda Chlumčanského, pozdějšího  pražského arcibiskupa a obránce českého jazyka. Jak by znělo jméno  posledních majitelů Hoštic tomuto obránci českého jazyka, se můžeme  jenom domýšlet. Poslední majitelkou Hoštic byla baronka Malvína von  Schutterstein, manželka Adolfa Haida von Haidenburg ze šlechtického rodu  Schubertů von Schutterstein.Ti byli na hoštickém panství od roku 1822.  Baronka Malvína von Schutterstein umírá v roce 1940. Dnešní jednopatrový  zámek s raně barokním portálem byl postaven v 17.stol. na místě  původního sídla s použitím pozdně renesančních prvků. Za Chlumčanských z  Přestavlk byl zámek v roce 1777 radikálně přestaven do dnešní podoby.
  Kostel je v Hošticích jeden, ale zato pozoruhodný. Postaven byl roku  1593 v renesančním slohu a to v neobvyklé ose sever – jih. V  1.pol.18.stol. byl kostel zcela přestavěn a roku 1742 byl zařízen v  barokním a pseudorenesančním stylu. Hoštický kostel zasvěcený panně  Marii stojí takřka na návsi stejně jako přilehlý hřbitov. Na tomto  křesťanském hřbitově vlevo u kostela je umístěna rodinná hrobka  šlechtického rodu Schuttersteinů, dále zde odpočívá v levém dolním rohu  hřbitova i král české country Michal Tučný. Hřbitovy jsou v Hošticích  dokonce dva, jeden křesťanský v sousedství již zmíněného kostela a z  druhého, židovského, který leží za vsí přibližně 1km v lese pod Kalným  vrchem, se zachovaly desítky náhrobků se  špatně čitelnými hebrejskými  nápisy. Židovskou obec připomínají v Hošticích i zbytky synagogy,  jejichž strohý štít kontrastuje s rozevlátými průčelími zdejších  stavení. Nejenom světští a církevní hodnostáři se však zasloužili o  věhlas Hoštic. V roce 1978 se v Hošticích usadil zpěvák Michal Tučný,  který zde žil a tvořil v klidu obce pod Kalným vrchem ( 648 n.m ) až do  své předčasné smrti 10.3.1995 (* 11.1.1947). Za svou současnou  popularitu vděčí Hoštice bláznivým letním trilogiím Slunce,  seno …  místního rodáka a režiséra Zdeňka Trošky. Zdeněk Troška se narodil v  rodinném domku na návsi, kde žil do svých šesti let. Po té se s rodiči  odstěhoval do nového domku nad hřbitovem. Prarodiče Zdeňka Trošky  zůstali v domku na návsi do roku 1985, po té domek třikrát změnil své  majitele a podobu. Do dnešní podoby ho přestavěli v letech 2003 až 2006  manželé Jan a Helena Liškovi, kdy byl tento rodný dům režiséra Zdeňka  Trošky zkolaudován na penzion.  
 
Hledat
počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky