Kam za sportem?
V blízkém dosahu Hoštic u Volyně se nachází řada možností ke sportovnímu vyžití a relaxaci. Uvedená zařízení a areály se nachází ve velmi dobré dostupnosti vlakem, autobusem a většina z nich je napojena na značené cyklistické trasy.
BOWLING - Strakonice (8 km), Přední Ptákovice (11 km)
FITNESS CENTRA - Strakonice
PŮJČOVNA KOL - Strakonice
KOUPÁNÍ - plavecký stadión Písek (28 km), plavecký stadión Strakonice (8 km), aquapark Horažďovice (29 km), Bavorov (20 km), rybník PRAŽÁK (25 km), bazén Prachatice (28 km), Orlická přehrada (47 km)
GOLF - Písek-Kestřany (26 km), Indoor Sportcentrum Písek (28 km)
LYŽOVÁNÍ - Nové Hutě (28 km)Okolí.
První zmínka o Hošticích pochází z roku 1274, v té době byl majitelem Hosticz Držislav, syn Viléma z Hosticz, ten je držel, leč neudržel, po té se na panství do Hoštic dostává jen vybraná společnost, nejprve to byla královna Eliška Přemyslovna, která dává roku 1315 Hošticím privilegia tzv. královských obcí a v té době patří Hoštice do Volyňského újezdu. Později byly převedeny do správy na panství Hluboká a ke Kašperku. Dalšími majiteli Hoštic byli Kocové z Dobrše a v 16.stol. dostali v dědictví Hoštice Rožmberkové, Vilém z Rožumberka, v roce 1593 Hoštice prodal Arnoštu Vitanovskému z Vlčkovic. V majetku tohoto rodu zůstaly Hoštice až do konce 17.stol., kdy Hoštice koupil Vladislav Chlumčanský z Přestavlk, otec Václava Leopolda Chlumčanského, pozdějšího pražského arcibiskupa a obránce českého jazyka. Jak by znělo jméno posledních majitelů Hoštic tomuto obránci českého jazyka, se můžeme jenom domýšlet. Poslední majitelkou Hoštic byla baronka Malvína von Schutterstein, manželka Adolfa Haida von Haidenburg ze šlechtického rodu Schubertů von Schutterstein.Ti byli na hoštickém panství od roku 1822. Baronka Malvína von Schutterstein umírá v roce 1940. Dnešní jednopatrový zámek s raně barokním portálem byl postaven v 17.stol. na místě původního sídla s použitím pozdně renesančních prvků. Za Chlumčanských z Přestavlk byl zámek v roce 1777 radikálně přestaven do dnešní podoby.
Kostel je v Hošticích jeden, ale zato pozoruhodný. Postaven byl roku 1593 v renesančním slohu a to v neobvyklé ose sever – jih. V 1.pol.18.stol. byl kostel zcela přestavěn a roku 1742 byl zařízen v barokním a pseudorenesančním stylu. Hoštický kostel zasvěcený panně Marii stojí takřka na návsi stejně jako přilehlý hřbitov. Na tomto křesťanském hřbitově vlevo u kostela je umístěna rodinná hrobka šlechtického rodu Schuttersteinů, dále zde odpočívá v levém dolním rohu hřbitova i král české country Michal Tučný. Hřbitovy jsou v Hošticích dokonce dva, jeden křesťanský v sousedství již zmíněného kostela a z druhého, židovského, který leží za vsí přibližně 1km v lese pod Kalným vrchem, se zachovaly desítky náhrobků se špatně čitelnými hebrejskými nápisy. Židovskou obec připomínají v Hošticích i zbytky synagogy, jejichž strohý štít kontrastuje s rozevlátými průčelími zdejších stavení. Nejenom světští a církevní hodnostáři se však zasloužili o věhlas Hoštic. V roce 1978 se v Hošticích usadil zpěvák Michal Tučný, který zde žil a tvořil v klidu obce pod Kalným vrchem ( 648 n.m ) až do své předčasné smrti 10.3.1995 (* 11.1.1947). Za svou současnou popularitu vděčí Hoštice bláznivým letním trilogiím Slunce, seno … místního rodáka a režiséra Zdeňka Trošky. Zdeněk Troška se narodil v rodinném domku na návsi, kde žil do svých šesti let. Po té se s rodiči odstěhoval do nového domku nad hřbitovem. Prarodiče Zdeňka Trošky zůstali v domku na návsi do roku 1985, po té domek třikrát změnil své majitele a podobu. Do dnešní podoby ho přestavěli v letech 2003 až 2006 manželé Jan a Helena Liškovi, kdy byl tento rodný dům režiséra Zdeňka Trošky zkolaudován na penzion.